Magiczna moc masażu - kilka słów od specjalistów z Centrum Synergia
Źródło: Joanna Tiffert
05 Jun 2012 13:39
tagi:
Centrum Synergia, masaż, regeneracja
RSS Wyślij e-mail Drukuj
Masaż wzbudza same pozytywne skojarzenia - relaks, odprężenie, ulga, odpoczynek po męczącym dniu lub wysiłku fizycznym. Od dawien dawna masaż był postrzegany jako technika wpływająca na poprawę samopoczucia, wyglądu i zdrowia. Już po jednorazowym zabiegu czasem można zobaczyć i poczuć, że usuwa zmęczenie fizyczne i psychiczne, przynosi odprężenie ciała i umysłu. Te zalety masażu sprawiają, że jest on jednym z podstawowych zabiegów wykorzystywanych w ramach rehabilitacji i odnowy biologicznej. O kilka słów na temat masażu sportowego poprosiliśmy specjalistów z Centrum Synergia, którzy towarzyszą nam we wszystkich edycjach Powerade Garmin MTB Maraton .

Masaż to zabieg znany większości ludzi, ale każdy może mieć inne wyobrażenia o nim. Masaż sportowy jest formą masażu, którego siłę poszczególnych technik dostosowuje się indywidualnie w zależności od wrażliwości sportowca oraz charakteru dyscypliny sportowej, którą uprawia. Celem takiego masażu jest przede wszystkim zapobieganie objawom patologicznym, które mogą powstać w wyniku dużych przeciążeń występujących w sporcie wyczynowym.

Centrum Synergia

Masaż sportowy powinien spełniać następujące funkcje: rozgrzewającą – przygotowanie do zawodów czy treningu, regeneracyjną – przyspieszenie powrotu organizmu po dużym wysiłku do stanu wyjściowego oraz leczniczą – wspomaganie leczenia urazów powstałych podczas treningu czy zawodów. Masaż sportowy oddziaływuje na tkanki i układy naszego organizmu, wpływając pozytywnie na skórę, stawy, aparat torebkowo – więzadłowy, tkankę łączną, mięśnie, układ krążenia, nerwowy, czy przemianę materii.
Masaż jest jedną z form wchodzącą w skład kompleksu zabiegów stosowanych w odnowie biologicznej. W zależności od zadań jakie ma spełniać masaż sportowy można podzielić na:

• masaż przedwysiłkowy (startowy) - zapobiegawczy, jest to masaż tak zwany przedstartowy, którego głównym zadaniem jest dogrzanie i rozluźnienie mięśni przed rozgrzewką, powoduje rozgrzanie stawów i ścięgien dzięki czemu wzrasta ich elastyczność. Wykonuje się go na około 5-10 minut przed startem, trwa maksymalnie do 10 minut w zależności od masowanego obszaru mięśniowego,

• masaż powysiłkowy (postartowy lub międzystartowy) - mający na celu skrócenie czasu regeneracji organizmu po intensywnym i długotrwałym wysiłku, w celu przyspieszenia osiągnięcia przez organizm zawodnika stanu prawidłowego(wyjściowego); jego głównym zadaniem jest poprawa rozprowadzenia krwi, a szczególnie limfy, a także zmniejszenie powysiłkowego napięcia mięśniowego. Zawodnik winien poddać się takiemu rodzajowi masażu, gdy tętno i częstość oddechów po starcie w zawodach lub po bardzo intensywnym treningu wrócą do stanu wyjściowego i zawodnik weźmie natrysk. Czas zabiegu powinien wahać się pomiędzy 10 - 15 minut

• masaż treningowy (przygotowawczy, kondycyjny) – wykonywany jako dodatkowa jednostka treningowa w cyklu treningowo- startowym. Poddawani są mu zawodnicy głównie obciążeni intensywnymi ćwiczeniami fizycznymi lub zawodnicy, u których wywierana jest duża presja psychologiczna (presja na wynik). Głębokość masażu, jego intensywność i czas trwania jest uzależniona od indywidualnych cech zawodnika oraz specyfiki uprawianej dyscypliny sportowej z uwzględnieniem obciążeń treningowych. Czas tego zabiegu waha się między 40-60 minut.

Centrum Synergia

Kolarstwo górskie należy do grupy sportów cyklicznych, lokomocyjnych, o charakterze wytrzymałościowo–siłowo-szybkościowym. W jeździe na rowerze najbardziej obciążone są mięśnie kończyn dolnych oraz stawy kolanowe i skokowe. Dużym obciążeniom podlega okolica miednicy, a zwłaszcza jej część krzyżowa. W celu przygotowania do wysiłku wykonuje się masaż startowy, który powinien być krótki i dotyczyć kończyn dolnych. Masowaniem obejmuje się tylne strony kończyn dolnych, uwzględniając uda, ścięgna Achillesa i mięśnie łydek. W leżeniu tyłem przeprowadza się masaż przednich stron kończyn dolnych. Masaż powinien być intensywny, aby pobudzić kolarza do dynamicznej jazdy. Stosuje się takie techniki jak wyciskanie, silne rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wałkowanie, wibracje i wstrząsanie. Masaż powysiłkowy (regeneracyjny) natomiast powinien dotyczyć głównie mięśni kończyn dolnych oraz grzbietu, w razie potrzeb także kończyn górnych. Powinien być wykonywany około godziny po wysiłku fizycznym. Masaż ten jest bardzo istotny biorąc pod uwagę przeciążenia, które mogą wystąpić podczas długotrwałej jazdy na rowerze w niejednokrotnie bardzo trudnym, górzystym terenie. Udowodnione jest naukowo iż masaż przewyższa 2-3- krotnie działanie odpoczynku biernego.
Kolejnym środkiem wspomagającym regeneracje powysiłkową oraz likwidującym nieprzyjemne doznania bólowe mięśni jest elektroterapia. Stymulacja nerwowo-mięśniowa poprawia kondycję i wydajność określonych partii mięśni oraz sylwetkę ciała. Prądy wykorzystywane w fizjoterapii bardzo skutecznie łagodzą dolegliwości bólowe po forsownym wysiłku fizycznym oraz po przebytych kontuzjach, ograniczają stres i pozwalają na lepszy sen. Dodatkowa funkcja elektromasażu posiada właściwości odprężające i antystresowe.

Centrum Synergia

Terapia TENS i mikroprądy zdobywają coraz większą popularność w leczeniu bólów, w leczeniu stanów zapalnych i pourazowych. Badania potwierdziły wiele korzyści ze stosowania właśnie tych form elektroterapii, gdyż wykraczają poza działanie typowo przeciwbólowe - przyspieszają procesy regeneracji tkanek, skracają czas leczenia ran i zrostu kości, pozwalają na zwiększenie zakresu ruchu i zmniejszenie obrzęków.
Ich lecznicze działanie ma bardzo szerokie zastosowanie i zostało potwierdzone licznymi badaniami klinicznymi, chociaż natura tego działania nie została jeszcze do końca zbadana. Jedna z hipotez mówi o tym, że przywraca ono biologiczną, elektryczną równowagę tkanek niezbędną do pobudzenia procesów gojenia.

Terapia mikroprądami najczęściej bywa porównywana z terapią przeciwbólową TENS. Efekt przeciwbólowy może się utrzymywać od 8 godzin nawet do kilku tygodni!
Eksperymentalne badania potwierdziły, że dzięki zastosowaniu tych form elektroterapii zwiększa się produkcja ATP, który jest nośnikiem energii w metabolizmie komórkowym. Wytwarzanie ATP wzrasta o około 500%, przy wzroście transportu aminokwasów o 30-40% w stosunku do grupy kontrolnej!!!Dodatkowo, przyspieszony metabolizm sprzyja oczyszczaniu się organizmu z toksyn i innych szkodliwych substancji, które są także odpowiedzialne za ból. Wyzwalają mechanizmy regeneracji i wzmocnienia tkanek, które ulegały uszkodzeniu przez lata, np. zwłóknieniu. Co istotne, efekty lecznicze występują dość szybko przy praktycznie znikomych efektach niepożądanych.

Centrum Synergia

Elektroterapia jest też doskonałą metodą leczenia kontuzji sportowych, przy urazach ścięgien, stawów i mięśni. Pozwala na znaczne zmniejszenie stanów zapalnych, obrzęków i bólu. Wzrost produkcji ATP, lepsze zaopatrzenie komórek w tlen i składniki odżywcze, wszystko to stwarza idealne warunki do szybkiego leczenia odniesionych kontuzji.

Komentarze:
Tego artykułu jeszcze nikt nie skomentował.
Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby skomentować ten artykuł.
Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się i w pełni korzystaj z usług serwisu.
Grupa Kolarska
Gomola Trans Airco
Get the Flash Player to see this rotator.
Wirtualne360
Gomola Trans Airco
Panorama 360, Gomola Trans Airco  - Team MTB

Najpopularniejsze artykuły
Subskrypcja
Promuj serwis LoveBikes.pl
RSS Wyślij e-mail Facebook Śledzik Gadu-Gadu Twitter Blip Buzz Wykop



Polecamy
Wejdź i zobacz!
Wspieramy:
MTB Marathon MTB Trophy MTB Challenge
© 2012-2016 Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie zawartości serwisu zabronione.
All right’s reserved.